Instalacja Windowsa z pendrive

Jak zainstalować Windows z pendrive? Wystarczy zrobić bootowalny pendrive i skopiować na niego pliki instalacyjne systemu Windows. W ten sposób można zainstalować system na sprzęcie nie posiadającym czytnika DVD (np. laptop).

Pendrive, fot. Junior Silva @ Flickr

Spis treści

  1. Przygotowanie pendrive
  2. Bootsektor i kopia plików instalacyjnych

Przygotowanie pendrive

Po pierwsze, trzeba odpowiednio przygotować pendrive. Minimalna wielkość dla Windowsa 7 64-bit to 4GB. Nie wiem jak wygląda sprawa z nowszymi, aczkolwiek 8GB na pewno powinno wystarczyć. Oczywiście zakładam że masz płytkę instalacyjną z Windowsem, z której będziesz tworzył bootowalny USB :)

Po pierwsze, trzeba odpowiednio sformatować i ustawić aktywną partycję. Aby to zrobić, rozwiń menu start, wpisz diskpart i uruchom go. Następnie musisz w nim zlokalizować pendrive. Po uruchomieniu komendy list disk zobaczysz listę wszystkich dysków (zarówno HDD jak i USB). Wygląda to mniej więcej tak

DISKPART> list disk

Nr dysku Stan Rozmiar Wolne Dyn GPT
-------- ------------- ------- ------- --- ---
Dysk 0 Online 596 GB 0 B
Dysk 1 Online 7385 MB 0 B

Jeśli nie jesteś pewny który to pendrive, zawsze możesz go odłączyć, żeby zobaczyć jaka będzie różnica na liście znalezionych dysków.

Aby wybrać dysk (tu: jest to Dysk 1), użyj komendy select disk 1. Kolejne komendy to wyczyszczenie partycji (clean), utworzenie nowej (create partition primary), wybranie jej (select partition 1 – tu zawsze ma być partycja 1, niezależnie od tego który dysk wybrałeś poprzednio), ustawienie jako aktywna (active), oraz format do systemu plików NTFS (format fs=ntfs).

Zatem kolejne komendy to:

list disk
select disk 1
clean
create partition primary
select partition 1
active
format fs=ntfs

Masz już pendrive gotowy do tego, aby skopiować na niego zawartość płyty instalacyjnej Windowsa.

Bootsektor i kopia plików instalacyjnych

Bootsektor

To jest etap, który w wielu poradnikach i wpisach forum jest pomijany, jednak jest wymagany.

Teraz uruchom Win+E aby zobaczyć, jakie litery dysków posiada napęd DVD oraz wspomniany pendrive. Załóżmy, że będzie to D: (dla DVD) i E: (dla pendrive). Uruchom (w trybie administratora) linię poleceń, czyli menu start, cmd, prawy przycisk myszy na programie i Uruchom jako administrator. Teraz musisz uruchomić komendę, tworzącą poprawny bootsektor na pendrive:

D:\BOOT\BOOTSECT.EXE /NT60 E:

Jeśli litery dysków DVD i pendrive są inne niż wspomniane wyżej, zmodyfikuj polecenie. Jeszcze jeden krok i koniec.

Kopia plików instalacyjnych

Teraz wystarczy skopiować pliki. Możesz użyć do tego jakiegoś Commandera, albo tradycyjnie przez podznaczenie wszystkich plików i katalogów na dysku D: (DVD), skopiowanie i wklejenie ich na dysk E: (pendrive).

Tak przygotowany pendrive pozwoli zainstalować Windowsa na sprzęcie, który czytnika DVD nie posiada. Pamiętaj, że aby uruchomić komputer z pendrive, należy odpowiednio ustawić w BIOS-ie kolejność urządzeń, ustawiając na pierwszym miejscu opcję USB (może to być w zależności od wersji BIOS, nazwane również USB-HDD czy Pendrive).