Jak słuchać własnej muzyki z dysku sieciowego?

Jeśli zastanawiasz się, jak wrzucić własną bibliotekę „empetrójek” na dysk sieciowy i odtwarzać na dowolnym komputerze, to właśnie trafiłeś na odpowiedź!

Google Drive Music Player

Spis treści

  1. Po co to komu w świecie Spotify, Grooveshark i podobnych?
  2. Google Drive i mp3

Po co to komu w świecie Spotify, Grooveshark i podobnych?

Jakiś czas temu szukałem możliwości wrzucenia własnych mp3 na jakiś dysk sieciowy i możliwości odsłuchiwania ich na dowolnym kompie, bez potrzeby instalacji jakichkolwiek programów. Na pytanie czy ktoś ze znajomych taką możliwość zna, otrzymywałem głównie odpowiedzi w stylu „po co Ci to, skoro jest Spotify?”. No właśnie – po co mi to? Otóż po to, że nie wszystko jest na Spotify (czy jakimkolwiek innym serwisie który umożliwia darmowe odsłuchiwanie muzyki).

Pewnie większość ludzi którzy lubią czasem posłuchać ulubionej muzyki, ma kilka kawałków (albo więcej niż kilka), które są mało popularne i nie ma możliwości znalezienia ich „w sieci”. Kiedyś np. przez długi czas szukałem wszędzie płyty Always Favourites Jacka Massalskiego – nie udało się.

Dlatego właśnie potrzebowałem miejsca, gdzie mogę wrzucić część swojej muzyki i słuchać w dowolnym momencie.

Google Drive i mp3

15GB dysku sieciowego za darmo

Wbrew pozorom, rozwiązanie było całkiem blisko :) Każdy posiadacz konta Gmail (podobnie konta Google Apps) otrzymuje również „w pakiecie” sieciowy Dysk Google o pojemności 15GB (można powiększyć za opłatą). Niby nic nowego, ale wcześniej nie widziałem potrzeby korzystania z niego. Dysk dyskiem, ale co z odtwarzaniem tej muzyki? Instalowanie desktopowej aplikacji do obsługi Google Drive, np. na komputerze w pracy, nie zawsze jest możliwe.

Music Player for Google Drive

Jeśli wrzuciłeś swoje mp3 na Dysk Google, pozostaje tylko jeden krok: przejdź na stronę Dysku Google, odszukaj dowolny plik mp3, po kliknięciu prawym przyciskiem myszki wybierz Otwórz za pomocą oraz Podłącz więcej aplikacji, a następnie wyszukaj Music Player for Google Drive i wybierz Podłącz. Oto cała tajemnica. W odtwarzaczu możesz tworzyć playlisty, które zostaną zapisane na dysku sieciowym. Po zalogowaniu się w przeglądarce na dowolnym komputerze na swoje konto Google, możesz przejść do Dysku i słuchać swojej ulubionej muzyki. I co najważniejsze – bez instalacji jakichkolwiek programów, pluginów, rozszerzeń.

Jeśli znasz inne ciekawe alternatywy, podziel się komentarzem.